Seniorzy na Mazurach, 11-13.08.2019r.

Zdjęcie
W niedzielę 11 sierpnia o godz. 6:30 wyruszyliśmy w kierunku naszej "Mazurskiej Przygody".
1. W Stębarku – Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej zapoznaliśmy się z terenem gdzie ponad 600 lat temu rozegrała się wielka bitwa między wojskami Zakonu Krzyżackiego a połączonymi siłami wojsk Polsko Litewskich. Przewodnik w malowniczy sposób przedstawił nam jak wyglądała wielka bitwa i jej przebieg. W muzeum bitwy grunwaldzkiej ekspozycja znalezisk archeologicznych z terenu bitwy, obejrzeliśmy film w którym, przedstawiono w bardzo ciekawy sposób przygotowania i realizację przez znanego malarza Jana Matejkę wielkiego dzieła „Bitwa pod Grunwaldem”. 2. Olsztyn – Zamek Kapituły Warmińskiej wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą administratora dóbr kapituły. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516–1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. W dawnym refektarzu oraz komnacie administratora znajdują się unikalne sklepienia kryształowe datowane na ok. 1520 rok. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Krótki spacer po rynku i ruszamy w dalszą drogę.
3. Gietrzwałd - W miejscowości tej znajduje się Sanktuarium Maryjne. Sanktuarium opiekują się od 1945 kanonicy regularni laterańscy. Gietrzwałd zasłynął w 1877, kiedy to od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej (obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny) i Justynie Szafryńskiej. Objawienie nazwano objawieniem w Gietrzwałdzie. Obie dziewczynki pochodziły z niezamożnych rodzin. Maryja przemawiała do nich po polsku, co wywołało poruszenie, jako że język polski był wówczas w Prusach zakazany. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii. Od czasu objawienia do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów (łącznie nawet około miliona rocznie). Kapliczki drogi krzyżowej i kapliczki pokutne. Poniedziałek 12 sierpnia drugi dzień.
4. Z samego rana wyruszamy do Lidzbarka Warmińskiego – najważniejsze zabytki to: - Zamek Biskupów Warmińskich z przedzamczem, bastionem i basztą. - Katedra św. Piotra Pawła wraz z klasztorem. - Dawny kościół ewangelicki. - Kościół Podwyższenia krzyża. - Wysoka brama. - Mury obronne i układ urbanistyczny. - Oranżeria Krasickiego. - Ratusz i inne zabytki – (w relacji foto Lidzbark Warmiński z lotu ptaka)
5. Stoczek Klasztorny- sanktuarium Matki Pokoju gdzie w latach 1953-54 był więziony Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński.
6. Reszel - zamek muzeum średniowiecznych narzędzi tortur miejsce gdzie w 1811 roku wykonano ostatni w europie wyrok przez spalenie na stosie podejrzaną o czary Barbarę Zdunek.
7. Św. Lipka - to niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z.powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy". Gdzie wysłuchaliśmy informacji na temat powstania sanktuarium oraz koncertu organowego. Powrót do Gietrzwałdu na nocleg. Wtorek 13 sierpnia trzeci dzień
8. Wczesnym rankiem wyruszamy do Buczyńca – gdzie wsiadamy na statek Żeglugi Elbląskiej i ruszamy w rejs Statkiem po Trawie. Kapryśna pogoda pada deszcz ale przygoda przed nami. Odbijamy statkiem z przystani aby po chwili znaleźć się na wózku który pokonuje różnice poziomów i tak pięć razy to po wodzie to po trawie, najwyższa różnica poziomów to ok. 24 m w Całuny Nowe i dalej kanałem do jeziora Drużno i koniec podróży to miejsce docelowe Elbląg. I tak po ponad 4 godzinach zakończył się rejs statkiem po trawie i wodzie, w czasie całego rejsu dopisała nam pogoda pełne słońce i znakomity humor wszystkich uczestników o który zadbała załoga statku.
9. Elbląg – spacer po odrestaurowanej Elbląskiej starówce, Katedra – odpoczynek i droga powrotna do Nowej Wsi Wielkiej. 
Tekst: Czesław Lipka.
W załączeniu foto relacja w chronologii do opisu: TUTAJ

metryczka


Wytworzył: Włodzimierz Tomczak (21 sierpnia 2019)
Opublikował: Włodzimierz Tomczak (21 sierpnia 2019, 08:40:04)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 362