Relacja z wycieczki "Zgorzelec – Drezno i okolice" organizowanej przez Zarząd Gminny PKPS w Nowej Wsi Wielkiej.

Zdjęcie
W dniach 31.07.- 5.08.2017 Seniorzy z Nowej Wsi Wielkiej wzięli udział w wycieczce Zgorzelec – Drezno okolice organizowanej przez PKPS Zarząd Gminny Nowa Wieś Wielka Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzin w Parku Mużakowskim który od 2004r. został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teren parku znajduje się nad Nysą Łużycką po obu stronach rzeki, i obejmuje teren po stronie polskiej i niemieckiej. Zwiedziliśmy renesansowy zamek z XVI w. odbudowany gruntownie po działaniach wojennych. W dalszą drogę udaliśmy się do Zgorzelca gdzie była nasza baza wypadowa w Domu Turysty.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Bastei jest to malownicza grupa skalna połączona zbudowanym w 1851 r. mostem i ruinami zamku skąd rozciąga się malowniczy widok na dolinę rzeki Łaby jest to perła Bawarii Saksońskiej. Kolejnym etapem był Budziszyn to słowiańska nazwa leżącego w Niemczech miasta Bautzen. Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych zabytków – barokowy ratusz, katedra dwuwyznaniowa XIIIw., Stary Wodotrysk z XVI w. gotycki zamek Ortenburg, krzywa wieża oraz wiele innych zabytków, Budziszyn to Stolica Łużyczan gdzie mogą nas przywitać słowami „Witajcie k nam”. Następny etap zwiedzania to Saksonia Szwajcarska jej twórcami było 2 szwajcarskich artystów Adrian Zingg i Anton Graff z malowniczym miasteczkiem Pirma – starówka kościół Mariacki, Dom Canaletta, zamek z XVw.
Kolejny dzień to wyjazd do Miśni manufaktura słynnej Miśnieńskiej porcelany, zapoznaliśmy się z procesem produkcji zwiedziliśmy muzeum i oniemieliśmy z wrażenia jakie są ceny (można zobaczyć na załączonych zdjęciach), zwiedzanie starego miasta kamieniczki w stylu renesansowym i barokowym, katedrą z XIIIw. zamek Albrechtsburg z XVw. Pillnitz, obecnie jedna z dzielnic niemieckiego Drezna położona we wschodniej części miasta nad Łabą. Atrakcją turystyczną Pillnitz jest pałac w stylu japońskim, park wokół pałacu założono w 1539r.była to letnia rezydencja Augusta II Mocnego. Obecnie w parku znajduje się między innymi oranżeria oraz kilkusetletnie drzewo kameliowe. Jest tu także wiele cennych roślin, nie należy jednak mylić parku w Pillnitz z ogrodem botanicznym, który w Dreźnie mieści się gdzie indziej. W obiektach pałacowych urządzono obecnie muzea. Drezno - miasto nazwane „Florencją północy” barokowy pałac Zwinger z Galerią Starych Mistrzów, Zamek Augusta, Katedra sw. Trójcy, Zamek Rezydencyjny Wettynów ze skarbcami, Kościół św. Krzyża, i Katedra Marii Panny z organami nad ołtarzem głównym, z wieży zamkowej rozciąga się piękny widok na całe Drezno gdzie widać w dzielnicy Neustadt budynek przypominający meczet, powstał na początku XXw. Była to fabryka wyrobów tytoniowych Yenidze obecnie mieści się tam meczet i biura, restauracje, dyskoteka. Frydland zwiedzanie średniowiecznego zamku z późniejszą rozbudową w stylu renesansu i klasycyzmu, zamek zmieniał właścicieli i w dobrym stanie dotrwał naszych czasów nie został nigdy zniszczony. We wnętrzach zamkowych jest muzeum z bogatym wyposażeniem z poszczególnych epok, aktualnie na trasie zwiedzania obiektu znajduję się 65 sal udostępnionych turystom, którzy na tę wycieczkę w towarzystwie przewodnika potrzebują około dwóch godzin. Po wizycie na zamku spacer po starówce.
Liberec miasto u podnóża Jested -1012m n.p.m. Mieszka tam ponad 100 tyś. mieszkańców. Są tam ośrodki sportów zimowych, SPA, ciekawa architektura zabudowań, fatalna pogoda pokrzyżowała nam plany zwiedzania w zamian była degustacja piw regionalnych.
Görlitz (Goerlitz) - Peterskirche i kamienice nad Nysą Łużycką, Peterskirche to pięcionawowa kamienna budowla z cudnymi organami, przestrzenią równie imponującą, co katedra św. Wita w Pradze, oraz dwiema kremowymi wieżami, dobudowanymi w XIX wieku, Nowy Ratusz, liczne kamieniczki, Barbakan, można wymieniać w nieskończoność. Görlitz posiada najwięcej zabytkowych obiektów w całych Niemczech, II wojna światowa nie dotknęła swym działaniem tak jak inne miasta.
Zgorzelec to dawna wschodnia dzielnica Görlitz nie posiada tylu zabytków co po zachodniej stronie Nysy łużyckiej.
Bolesławiec - powstanie osady to X w. malownicze miasto położone nad rzeką Bóbr z licznymi zabytkami z różnych epok historycznych. W końcu XIX w. powstanie Szkoły Ceramicznej – rozwój zakładów ceramicznych. W Muzeum Ceramiki znajduje się kopia słynnego Wielkiego Garnca Gottlieba Joppego miał 1970 l pojemności, 2 m wysokości i 4 m obwodu. Ważył 600 kg. Powstał w 1753 r., nie przetrwał jednak wojny. Rosyjscy żołdacy rozbili go w drobny mak.
W 2000 r. na bolesławieckim rynku stanął brzuchaty dzban zaprojektowany przez artystyczny duet Garnik/Trzaska. Równie imponujący, jak legendarne naczynie Joppego. Ceramika Bolesławiecka jest ceniona w świecie podobnie jak ta Miśnieńska. Bolesławiec posiada jeden z piękniejszych i najdłuższy w Polsce wiaduktów kolejowych zbudowany całkowicie z piaskowca długości 490m i szerokości 8 m.
Tekst: Czesław Lipka. Poniżej obszerna foto-relacja: TUTAJ

metryczka


Wytworzył: Włodzimierz Tomczak (21 sierpnia 2017)
Opublikował: Włodzimierz Tomczak (21 sierpnia 2017, 11:20:25)

Ostatnia zmiana: Włodzimierz Tomczak (21 sierpnia 2017, 12:11:49)
Zmieniono: dodanie linku

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 713